Wzywanie pomocy

Ruszając na podbój górskich szlaków powinieneś wiedzieć jak w razie potrzeby i konieczności wezwać pomoc.

Numer ratunkowy w górach

Po pierwsze wielkim ułatwieniem w tego typu przypadkach jest oczywiście posiadanie telefonu. Telefon komórkowy z naładowaną w pełni baterią może się bardzo przydać w ważnym momencie i oczywiste , że lepiej by rozładowana komórka nas nie zaskoczyła.

Jeśli w danym miejscu jest zasięg możesz skorzystać z numeru alarmowego GOPR/TOPR 601 100 300 lub 985, albo międzynarodowego numeru alarmowego 112 (zapisz go sobie wcześniej w swoich kontaktach).

Warto też zainstalować aplikacje RATUNEK na telefon, która pozwala namierzyć osobę wzywającą pomoc do kilku metrów. Zdecydowanie ułatwia to pracę ratowników. http://www.ratunek.eu/

Po wybraniu któregokolwiek z tych numerów i odebraniu połączenia w miarę spokojnie:

1. -przedstaw się,
  2. -postaraj się w miarę dokładnie określić miejsce , w którym jesteś,
  3. -zamelduj co się stało,
  4. -opisz ile osób jest z tobą, ile jest poszkodowanych, czy są to osoby przytomne i czy został już udzielony jakikolwiek rodzaj pomocy,
  5. -powiedz czy w tej chwili nadal jesteś w bezpośrednim zagrożeniu życia
  6. -pamiętaj, że rozmowę zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik
W przypadku słabego zasięgu watro spróbować wysłać SMS na numer 601 1003 00 z ww. informacjami, a jeżeli na telefon nie możemy liczyć to przydadzą się latarka lub gwizdek.

Międzynarodowy system wzywania pomocy

Międzynarodowy system wzywania pomocy na obszarze górskim polega na tym, że wysyłamy 6 sygnałów dźwiękowych lub świetlnych na minutę (czyli co 10 sekund), potem następuje minuta przerwy i cykl się powtarza. Warto pamiętać, że plecaki niektórych firm posiadają klamrę pasa piersiowego ze zintegrowanym gwizdkiem.

Odpowiedź powinna wyglądać następująco: 3 sygnały na minutę (czyli co 20 sekund), następnie minuta przerwy.

Tą samą zasadę stosujemy przy sygnałach świetlnych.

Wysłanie posłańca

Innym sposobem wezwania pomocy jest wysłanie posłańca, a najlepiej dwóch osób, które informacje o zaistniałym wypadku, miejscu i ilości poszkodowanych będą miały zapisane na kartce.

Śmigłowiec ratunkowy

W momencie kiedy nadlatuje śmigłowiec należy potwierdzić swoją potrzebę otrzymania pomocy:

1. -Tak, potrzebuję pomocy — Sylwetka na kształt litery Y (Yes) z obiema rękami uniesionymi do góry,
  2. -Nie, nie potrzebuję pomocy — Sylwetka w kształcie litery N (No) czyli jedna ręka opuszczona, druga w górze.

Źródło: http://www.gopr-podhale.pl