Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego — towarzyskie, plenerowe zawody organizowane przez Klub Wysokogórski Kraków — już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez środowiska wspinaczkowego.

Poza popularyzacją wspinania i promowaniem rejonu Doliny Będkowskiej, jego celem jest także propagowanie aktywnego trybu życia, kontaktu z przyrodą, a także sportowej rywalizacji w duchu fair play z zachowaniem zasad bezpiecznego wspinania się. W tym roku przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja Memoriału. Przewidywany termin imprezy to 18 maja. Miłośnicy wspinaczki będą rywalizować na skale pod wdzięczną nazwą “Dupa Słonia”, zlokalizowaną w Dolinie Będkowskiej pod Krakowem.

Ideą Memoriału jest wspomnienie postaci jego patrona — Andrzeja “Skwira” Skwirczyńskiego. Była to, postać wyjątkowa, w szczególności ze względu na tytaniczną pracę, jaką wykonał w ostatnich latach swojego życia, przygotowując i udostępniając do wspinaczki setki łatwych dróg o niskim poziomie trudności. Stąd też, aby brać udział w zawodach, nie trzeba być profesjonalistą lub doświadczonym w tej dyscyplinie sportowcem. Wybór dróg pozwala startować w nich nawet początkującym. Jednakże każdy z uczestników musi bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, do których przywiązujemy wielką wagę — mówią organizatorzy .

Zawody rozgrywane w ramach Memoriału polegają na zebraniu jak największej ilości liczby punktów, przypisanych każdej drodze wspinaczkowej wedle jej trudności, w określonym czasie. W tym roku organizatorzy zafundowali także gratkę dla najbardziej zapalonych miłośników wspinaczki, przygotowując trasę w wersji ekstremalnej (ultramaraton wspinaczkowy). Do wyboru jest więc tradycyjna formuła rozgrywana od rana do popołudnia oraz 24-godzinny wariant “Ultra”.

Memoriał to nie tylko zawody, to również doskonała okazja do integracji środowiska klubowego, skupionego wokół organizacji imprezy, ale także wszystkich innych miłośników wspinaczki i spędzania czasu na wolnym powietrzu. W tym roku  organizatorzy zadbali także o atrakcje dla kibiców i gości. Warsztaty wspinaczkowe, zabawy linowe (możliwość wspinaczki “na wędkę” oraz tyrolkę) oraz bieg na orientację — każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Także najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić. Specjalnie dla nich partnerzy Klubu (Firma AMC sp. z o. o. — dystrybutor firmy Petzl oraz sklep górski Polarsport) przeprowadzą konkurs artystyczny dla dzieci oraz zabawę “Hardy Bulder” polegającą na pokonaniu technikami wspinaczkowymi stołu bez dotykania podłoża. Na wieczór, po zakończeniu zawodów i wręczeniu nagród, odbędzie się ognisko integracyjne.

— Nic nie może nam pokrzyżować planów. Nawet pogoda. W końcu mamy ją zamówioną “u góry” u “Skwira”, który czuwa nad nami — dodają organizatorzy.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Fundacja Górskiego Ratowniczego Pogotowia Ratunkowego.